HDL i LDL

Podwyższony poziom cholesterolu we krwi , czy hipecholesterolemia, to – obok nadciśnienia, nadwagi i cukrzycy jeden z czynników miażdżycy, wraz z jego groźnymi skutkami – zawałem serca i udarem mózgu.

W leczeniu tego zaburzenia przemiany materii stosuje się zwykle terapię lekową oraz dietetyczną, jednak w wielu przypadkach leki są niepotrzebne. Często sama zmiana nawyków żywieniowych  wystarcza, aby obniżyć wartość tłuszczów we krwi, czyli poziom cholesterolu i triglicerydów. U innych pacjentów dieta jest uzupełnieniem leczenia farmakologicznego.

Chociaż cholesterol cieszy się jak najgorszą sławą, jest to niezbędny składnik  komórek naszego ciała . Bez cholesterolu nie moglibyśmy żyć. Jednak jego nadmiar w organizmie jest szkodliwy. Przy stale podniesionym poziomie cholesterolu we krwi znacznie wzrasta  ryzyko zapadnięcia na choroby układu krążenia.

Cholesterol to substancja tłuszczowa, która w organizmie ludzi oraz zwierząt spełnia zadania o podstawowym znaczeniu dla prawidłowego przebiegu procesów życiowych. Jest składnikiem budulcowym błon komórkowych, substancją wyjściową do produkcji hormonów, witaminy D oraz kwasów tłuszczowych. Mimo, że jest nam potrzebny nie musimy go przyjmować z pożywieniem, ponieważ organizm sam go produkuje go sam

HDL i LDL

Cholesterol jako substancja tłuszczowa, jest rozpuszczalny w wodzie. Dlatego nie może być sam transportowany we krwi. Rolę transporterów  dla tłuszczów pełnią  specjalne białka, wytwarzane przez wątrobę. Te związki tłuszczów z białkami nazywamy lipoproteinami. Lipoproteiny transportują cholesterol wraz z innymi tłuszczami oraz witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach.

Cząsteczki lipoprotein różnią się między sobą  pod względem proporcji cholesterolu, triglicerydów i białek. W zależności od tego, w jakich  lipoproteinach  przenoszony jest cholesterol, rozróżniamy dwa jego  postacie: HDL i LDL, zwane odpowiednio dobrym i złym cholesterolem.

Cholesterol LDL to lipoproteiny o małej gęstości, które przenoszą  cholesterol z wątroby do całego organizmu. Cząsteczka LDL zawierają  znaczne ilości cholesterolu otoczone cieniutka warstwą białka. Dlatego łatwo może się z nich  wydostać  na zewnątrz, do krwiobiegu. Cząsteczki LDL zawierają znaczne ilości cholesterolu otoczone cieniutką warstwa białka.

Dlatego łatwo możemy się z nich wydostać na zewnątrz, do krwiobiegu. Nadmiar cholesterolu odkłada się na ścianach naczyń krwionośnych – zapoczątkowując proces wapnienia, a zatem zmiany miażdżycowe tętnic. Dlatego im większe stężenie cholesterolu frakcji LDL we krwi , tym większe ryzyko odkładania się złogów w naczyniach. W efekcie prowadzi to  do powstawania schorzeń serca i układu krążenia.

Cholesterol HDL

Cholesterol frakcji HDL – to lipoproteiny o dużej gęstości, wytwarzane w wątrobie i nabłonku jelit. Zawartość białka jest w nich wyższa  niż w cząsteczkach HDL, dlatego też są one gęściejsze. Cząsteczki HDL działąją antygonistycznie do LDL; zbierają odłożone na ściankach naczyń cząsteczki cholesterolu i transportują je z powrotem do wątroby. Tam ponownie łączą się z białkami  w lipoproteiny albo podlegają przemianie w kwasy żółciowe, wydzielane potem do jelit. Cholesterol frakcji  HDL pełni rolę czyściciela  naczyń krwionośnych  i obniża stężenie złego cholesterolu LDL we krwi. Wysoki poziom HDL we krwi zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia

Prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi

Cholesterol jest bardzo ważny  dla prawidłowego przebiegu procesów życiowych naszego organizmu, ale jego nadmiar  jest dla nas niebezpieczny. Jeśli chcemy uniknąć chorób układu krążenia, zawartość cholesterolu musi się utrzymywać na określonym poziomie.

Wiadomo, że do powstania chorób serca i naczyń przyczyniają się również inne czynniki – palenie papierosów, nadwaga, cukrzyca, brak ruchu, jednak to nadmiar cholesterolu odgrywa istotną rolę. Wartość stężenia cholesterolu całkowitego nie powinna przekraczać 200 mg%. U znacznej części ludności w krajach rozwiniętych badania wykazują przekroczenie tego  tego poziomu. W Polsce dotyczy to około 45% populacji.

Jeśli palisz, masz nadwagę lub chorujesz an cukrzycę, zwracaj szczególna uwagę  na utrzymanie właściwego poziomu tłuszczów we krwi.
Stopień zagrożenia hipercholesterolemią , czyli podwyższeniem  poziomu cholesterolu we krwi określają dwa wskaźniki: wartość LDL  oraz stosunek  wartości HDL do LDL. Jeśli wartość LDL jest większa  niż 130  mg% a HDL mniejsza niż 35 mg% – ryzyko zawału serca jest wysokie i należy natychmiast rozpocząć leczenie dietetyczne.

Rola i znaczenie  triglicerydów

Triglicerydy, czyli tłuszcze obojętne, podobnie jak cholesterol należą do tłuszczów krwi. Zbyt wysoki poziom triglicerydów oznacza, że we krwi znajduje się  za dużo tłuszczu.

Triglicerydy przyjmujemy w pożywieniu, a ponadto wytwarza je nasz organizm. Podwyższenie wartości triglicerydów jest równie niebezpieczne jak nadmiar cholesterolu we krwi i tak samo sprzyja chorobom układu krążenia. Wysoki poziom triglicerydów przyczynia się do powstania miażdżycy naczyń tętniczych. Zwłaszcza przy obniżeniu  wartości HDL.

Nadmiar tłuszczów  obojętnych występuje przede wszystkim u osób otyłych, jak również chorych na cukrzycę. Leków obniżających  poziom trójglicerydów jest niewiele, natomiast stosowanie diety bogatej w kwasy tłuszczowe omega 3 z reguły jest skuteczne.

Ile cholesterolu możemy przyjmować z pokarmem.

Rozsądnie jest unikać pokarmów o dużej zawartości cholesterolu, jednak należy zachować umiar i  nie przesadzać z ograniczeniami w diecie. Organizm ludzi przyswaja tylko  40-50 % cholesterolu dostarczonego wraz z pożywieniem. można więc bez obaw przyjmować   200-300 mg cholesterolu dziennie.

Niestety w krajach uprzemysłowionych przeciętne jego spożycie jest  jest wyższe, gdy jada się w dużych ilościach pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Dlatego należy włączyć do swojego pożywienia jak najwięcej produktów  pochodzenia roślinnego. W roślinach cholesterol nie występuje . Sięgaj częściej po soję i jej przetwory, ponieważ soja obniż poziom cholesterolu.

Zobacz również

  • Cholesterol jako czynnik ryzykaCholesterol jako czynnik ryzyka Choroby układu krążenia to  jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach uprzemysłowionych. Czynnikiem, który w istotny sposób wpływa na ich rozwój, jest nadmiar cholesterolu we krwi. […]
  • W trosce o serceW trosce o serce Sekunda po sekundzie, minuta po minucie, w każdej godzinie, każdego dnia, nieustannie pracuje, abyśmy  mogli funkcjonować. Dzień po dniu pompuje prawie  7 ton krwi, która dzięki tętnicom i […]
  • Zdrowe żywienieZdrowe żywienie Sposób w jaki się odżywiamy, ma bezpośredni wpływ na poziom tłuszczów we krwi. Dieta uboga w tłuszcze  i bogata w błonnik pomoże Ci uniknąć miażdżycy i jej groźnych następstw. Zrezygnuj z […]
  • Aktywność fizycznaAktywność fizyczna Aktywność fizyczna podnosi poziom HDL Nawet jeśli nie jesteś zaplanowanym sportowcem, bez większego trudu możesz wprowadzić trochę zajęć sportowych do swojego planu dnia. Regularna […]
  • Kiła (Syfilis)Kiła (Syfilis) Do XX w. Kiła była chorobą śmiertelna dziesiątkującą  całe populacje. W końcu XV wieku pandemia dużej wysypki, nazwanej tak aby odróżnić kiłę od ospy - przeszła przez Europę  do Azji , […]
  •  Fazy dojrzewania u chłopców Fazy dojrzewania u chłopców Dojrzewanie zaczyna się w mózgu. Zanim chłopiec skończy 3 lata , gruczoły odpowiedzialne za wydzielanie hormonów rozrodczych: przysadka mózgowa  i komórki Leydiga, są nieaktywne. Dochodzi […]

Tags: , , , , , , , , , ,

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top