Choroba wieńcowa

Chorobę wieńcową charakteryzują nawracające bóle w klatce sercowej, zlokalizowane za mostkiem, promieniujące do szyi, żuchwy, ramion, pleców. Charakter bólu bywa różny, ale najczęściej opisywany jest jako uczucie gniecenia, ciasnoty, ciężaru, duszenia, często towarzyszy mu przyspieszenie i spłycenie oddechu.

Ostry ból wieńcowy może przypominać zawał mięśnia sercowego, jednak trwa krótko, co nie wskazuje na dokonanie się trwałego uszkodzenia serca. Stanowi jednak wyraźny sygnał wzrostu ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Ból pojawia się wtedy, gdy mięsień sercowy nie otrzymuje  wystarczającej  ilości  tlenu.

Najpowszechniejsza przyczyna choroby wieńcowej jest miażdżyca, prowadząca do zwężenia  naczyń wieńcowych, poprzez odkładanie się w ich ścianach złogów tłuszczu. Zwężone naczynia mogą być  zdolne do dostarczenia  utlenowanej krwi w ilości wystarczającej do prowadzenia  zwykłej aktywności, ale w momencie  większego obciążenia serca  np. podczas zwiększonego wysiłku fizycznego czy stresu, może dochodzić do niedoboru tlenu i niedokrwienia mięśnia sercowego.

Ostry napad choroby wieńcowej może wywołać  ciężkostrawny posiłek lub ekspozycja na zimno, ponieważ wtedy krew  z naczyń wieńcowych przemieszcza się do innych części organizmu.

Niektórzy ludzie odczuwają  bóle podczas odpoczynku lub snu. Ten rodzaj choroby wieńcowej jest czasami spowodowany  przez  skurcze naczynia, zwykle w miejscu  zwężenia  wywołanego odkładaniem się złogów tłuszczu. Często ten rodzaj choroby wieńcowej określany jest jako  niestabilna choroba wieńcowa, która jest ostrzegającym sygnałem bezpośredniego zagrożenia zawałem mięśnia sercowego.

Nie istnieje specyficzny objaw choroby wieńcowej , ale lekarz uzyskując odpowiedzi od choroby na trzy najważniejsze pytania, może zazwyczaj ustalić czy ból jest pochodzenia sercowego. Oto te pytania:

1. Co wywołuje  dolegliwości w klatce piersiowej?
2. Jaki jest charakter tych dolegliwości?
3.Co powoduje ich zmniejszenie?

Prawdopodobieństwo  wystąpienia choroby wieńcowej  zwiększają również czynniki ryzyka , takie jak palenie papierosów, występowanie zawałów mięśnia sercowego w rodzinie, podwyższony poziom  ciśnienia tętniczego, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca itd. W czasie badania fizycznego lekarz dokładnie osłuchuje serce, by ustalić czy nie występują nieprawidłowe szmery lub skurcze.

Rutynowe badania obejmują: badanie elektrokardiograficzne EKG, pomiar ciśnienia tętniczego, badania krwi i moczu, badanie radiologiczne klatki piersiowej. Jeżeli lekarz podejrzewa chorobę wieńcową , może zalecić inne badania  w celu ustalenia przyczyny jej wystąpienia. Próba wysiłkowa może potwierdzić, że do niedokrwienia  prowadzi wysiłek fizyczny.

Próbę wysiłkowa łączy się czasami z echokardiografią, badaniem wykorzystującym  falę dźwiękowa o wysokiej częstotliwości, lub badaniem izotopowym, w którym wprowadza się do naczyń tal lub inna radioaktywna substancję i śledzi się jej przepływ za pomocą  specjalnej aparatury tzw gamma kamery.

Oba te badania pozwolą określić , które obszary mięśnia sercowego pozbawione są dopływu krwi, z kolei koronografia umożliwia zlokalizowanie zwężenia tętnic wieńcowych, koronografia jest radiologiczną metodą badania naczyń wieńcowych z zastosowaniem środków cieniujących, wprowadzanych przez cienki giętki  cewnik  umieszczony w tętnicy udowej w pachwinie i przesuwany do serca.

Leczenie.

Istnieje wiele metod leczenia choroby wieńcowej od treningu fizycznego do leczenia farmakologicznego i chirurgicznego. Zależy to od nasilenia objawów  i stopnia zajęcia naczyń wieńcowych. W pierwszej kolejności zalecana jest zmiana stylu życia.

Wysiłek fizyczny. Po wykonaniu próby wysiłkowej lekarz ustala , w jakim stopniu chory może  zwiększyć swoja aktywność fizyczną nie powodując jednocześnie bólu wieńcowego, chory uczy się kontrolować czynność pracy serca i intensyfikować wysiłek, który pobudza tętnice wieńcowe do tworzenia krążenia  bocznego  i zwiększa przepływ krwi w obszarach niedokrwionych. Ćwiczenia pomagają również  w tworzeniu  krążenia obocznego w mięśniu sercowym, poprawiającym przepływ krwi.

Choroba wieńcowa jest zawsze sygnałem ostrzegawczym i wszystkie alternatywne  metody powinny być  stosowane jedynie  jako uzupełnienie postępowania lekarskiego. Wielu znanych   naukowców i kardiologów z powodzeniem łączy metody konwencjonalne i alternatywne.

Dla zapobiegania  chorobie wieńcowej  zaleca się stosowanie czosnku, który obniża poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego.

Istnieje bezpośredni związek pomiędzy sposobem odżywiania się a zachorowalnością na chorobę wieńcową serca. Wraz ze wzrostem ilości tłuszczów nasyconych w diecie rośnie liczba zawałów serca, albowiem ten rodzaj tłuszczów podnosi poziom cholesterolu we krwi i zwiększa jej krzepliwość.

Dieta w chorobie wieńcowej

 • Zmniejsz dzienną ilość spożywanych kalorii o 500 – 1000 kcal., mężczyźni 1400 – 1800 kcal.
 • Jedz regularnie i powoli. Unikaj podjadania między posiłkami.
 • Twoja dieta powinna składać się przede wszystkim z warzyw, roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych, ponieważ zawierają błonnik i są sycące.
 • Wybieraj produkty zawierające tłuszcze nienasycone (olej słonecznikowy, sojowy). Ten rodzaj tłuszczu pomaga obniżać ciśnienie tętnicze, jednak z powodu wysokiej kaloryczności zalecany jest w małych ilościach.
 • Ogranicz spożywanie produktów zawierających dużą ilość soli kuchennej (unikaj także chipsów, orzeszków itp.).
 • Sporządzaj posiłki na parze, gotuj i duś bez dodatku tłuszczu lub piecz w folii. Smażenie i pieczenie z dużą ilością tłuszczu niekorzystnie wpływa na pracę serca i sprzyja rozwojowi miażdżycy naczyń krwionośnych.
 • Ogranicz spożycie tłuszczów i produktów pochodzenia zwierzęcego: mięso czerwone, kiełbasy, podroby, pasztety, drób, dziczyzna, tłuste mleko, masło i sery zawierające nasycone kwasy tłuszczowe sprzyjające tyciu i podwyższaniu się poziomu „złego” cholesterolu.
 • Zastąp posiłki mięsne tłustymi rybami morskimi – zawierają kwasy omega-3 i omega-6, które pomagają obniżać poziom cholesterolu.
 • Unikaj słodyczy,ciastek, słodkich i gazowanych napojów
 • Pij ok 2 l wody dziennie, herbatki ziołowe (nie słodzić!)
 • Ogranicz produkty przetworzone, ponieważ nie zawierają żadnych wartości a powoduja przybieranie na wadze

Zobacz również

 • Pocenie sięPocenie się Pokrywająca skóra ciało jest dla hormonów płciowych jednym wielkim organem docelowego działania. Przejawia się ono nie tylko pod postacią owłosienia, ale też  na inne o wiele bardziej […]
 • Problemy gruczołu krokowegoProblemy gruczołu krokowego Prostata (inaczej gruczoł krokowy lub stercz) znajduje się tuż pod pęcherzem i otacza cewkę moczową. Gdy gruczoł jest dojrzały, czyli ok. 30. roku życia mężczyzny, ma 3-3,5 cm szerokości. […]
 • NadciśnienieNadciśnienie To choroba XXI wieku. W Polsce nadciśnienie ma ponad osiem milionów osób, czyli co trzeci dorosły człowiek. Ta sama grupa jest zagrożona. Skutki nadciśnienia. Niepokój powinny […]
 • Niewydolność sercaNiewydolność serca Niewydolność serca jest to stan, w którym serce nie jest zdolne dostarczyć odpowiedniej ilości krwi do narządów naszego organizmów i powoduje zmniejszenie wydolności wysiłkowej. […]
 • Niewydolność krążeniaNiewydolność krążenia Rola serca w mechanice krążenia sprawia, że - mówiąc o głównych przyczynach niewydolności krążenia  - nie ma się na uwadze jego uszkodzenia. Niedomoga  mięśnia sercowego może być […]
 • KardiomiopatieKardiomiopatie Kardiomiopatie to są pierwotne choroby mięśnia sercowego  o różnej etiologii. Wyróżnia się trzy główne postacie kardiomiopatii: 1.) rozszerzeniowe (zastoinowe) 2.) przerostowe 3.) […]

Tags: , , , , , , ,

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top