Kardiomiopatie
Kardiomiopatie to są pierwotne choroby mięśnia sercowego o różnej etiologii. Wyróżnia się trzy główne postacie kardiomiopatii:
1.) rozszerzeniowe (zastoinowe)
2.) przerostowe
3.) ograniczające
Kardiomiopatia rozszerzeniowa. Czynnikami predysponującymi są: zapalenie mięśnia sercowego, zakażenie Coxsackie B, alkoholizm, czynniki genetyczne. Charakteryzuje się poszerzeniem komory i upośledzieniem czynności kurczącej lewej i lub prawej komory. Występuje w każdym wieku. Makroskopowo serce jest powiększone , o większej masie z powiększonymi przedsionkami i komorami. Często stwierdza się zakrzepy przyscienne.
Objawy:
Wskutek zalegania krwi w jamach serca, spowodowanego osłabieniem kurczliwości mięśnia, serce rozciąga się i powiększa. Upośledzona funkcja komór daje symptomy niewydolności krążenia. Są to objawy małego rzutu (zmęczenie, zawroty głowy, duszność wysiłkowa), czyli niedostatecznego ukrwienia tkanek obwodowych oraz zastoju w krążeniu płucnym i obwodowym (zadyszka, duszność nasilająca się w pozycji leżącej, napadowa duszność nocna i obrzęki). Chory może także zauważyć znaczny przyrost masy ciała, spowodowany obrzękami. W badaniu radiologicznym klatki piersiowej stwierdza się znaczne powiększenie sylwetki serca i cechy zastoju krwi w płucach. Poszerzenie jam serca oraz uogólnione upośledzenie kurczliwości mięśnia widać także w badaniu echokardiograficznym.
Poza objawami niewydolności krążenia kardiomiopatia rozstrzeniowa daje często różne zaburzenia rytmu, komorowe i nadkomorowe, włącznie z migotaniem przedsionków. Występuje też skłonność do tworzenia się skrzeplin w jamach serca, zagrażających powikłaniami zatorowymi.
Takie same objawy, jak w kardiomiopatii pozapalnej, występują w alkoholowym uszkodzeniu mięśnia serca. Rozpoznanie rzeczywistej przyczyny uszkodzenia serca jest tu istotne, ponieważ zaprzestanie picia alkoholu może dać dużą poprawę stanu serca u osoby z alkoholową kardiomiopatią rozstrzeniową.
Kardiomiopatia przerostowa. Występuje sporadycznie lub jest dziedziczona w sposób autosomowy dominujący. komory serca są przerośnięte, ale nie poszerzone. dochodzi do upośledzenia czynności rozkurczowej z powodu zmniejszenia się ciśnienia rozkurczowego lewej komory. W najcięższym stopniu choroby dochodzi do symetrycznego lub asymetrycznego przerostu przegrody. Przerośnięta przegroda często wpukla się do drogi odpływu lewej komory.
Objawy:
Są to duszność i bóle wieńcowe tuż po wysiłku fizycznym, zaburzenia rytmu serca, czasami groźne, prowadzące do zatrzymania pracy serca. Opisano rodzinną postać kardiomiopatii przerostowej, w której występowały nagłe zgony wśród młodych ludzi cierpiących na tę chorobę. Na szczęście takie postaci są rzadkie. W badaniu lekarskim można stwierdzić u pacjenta szmery nad sercem naśladujące wady zastawkowe.
Kardiomiopatia ograniczająca
Spowodowana jest utrata podatności rozkurczowej mięśnia komory w następstwie zwłóknienia wsierdzia. chorobami towarzyszącymi są: astma oskrzelowa, zakażenia pasożytnicze, chłoniak limfatyczny. Często pojawiają się zakrzepy.
Inne postacie kardiomiopatii to:
- Kardiomiopatia poporodowa
Kilka miesięcy po porodzie dochodzi do kardiomiopatii roztrzeniowej
- Artymogenna dysplazja prawej komory
Choroba idiopatyczna , dziedziczona w sposób autosomowy dominujący. dochodzi do zastępowania miocytów prawej i lewej komory tkanką tłuszczową i włóknistą.
- Zapalenie mięśnia sercowego olbrzymiokomórkowe
Rzadko występująca choroba , która powoduje u chorych omdlenia i prowadzi do nagłego zgonu. Występuje powiększenie serca . Jedną z postaci jest zapalenie mięśnia sercowego
- Kardiomiopatia histocystowa
Rzadka choroba pojawiająca się u dzieci płci żeńskiej, powodująca zgon w początkowych latach życia . Występują ciężkie zaburzenia rytmu serca nadkomorowe i komorowe. Dochodzi do przerostu komór serca i ich rozstrzeni.