W trosce o serce

Sekunda po sekundzie, minuta po minucie, w każdej godzinie, każdego dnia, nieustannie pracuje, abyśmy  mogli funkcjonować. Dzień po dniu pompuje prawie  7 ton krwi, która dzięki tętnicom i żyłom  pokonuje  90 000 km w naszym organizmie. Nawet, gdy odpoczywamy ono ciężko pracuje , żebyśmy mogli cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata, jednak gdy nie dbamy o nie to konsekwencje odczuwamy natychmiastowo.

Dla prawidłowego funkcjonowania układu krążenia niezbędne są ćwiczenia fizyczne oraz prawidłowa dieta.
Choroby serca i układu krążenia są coraz bardziej powszechne, stanowią problem coraz większej grupy osób.

Choroby układu krążenia  mają szereg przyczyn, do których należą:

 • uwarunkowania genetyczne
 • cukrzyca
 • czynniki środowiskowe i dietetyczne
 • używki
 • infekcje

Około 40% zgonów jest spowodowanych  chorobami układu krążenia. W Polsce  z powodu chorób układu krążenia  rocznie trafia  do szpitali około  miliona osób, co stanowi 44% wszystkich hospitalizacji.

Analizując każda z możliwych przyczyn zachorowania na choroby układu krążenia  można podać sposoby unikania  lub spowolnienia  ich rozwoju. Predyspozycje genetyczne  można wcześniej  diagnozować i zapobiegać  zachorowaniu na przykład  przez leczenie podwyższonego  poziomu cholesterolu lub cukru we krwi  i nadciśnienia.

Stale przypomina się, że palenie tytoniu sprzyja  również chorobom serca  podobnie jak niewłaściwa dieta i stresowy bez ćwiczeń tryb życia . Bardzo ważne jest również regularne leczenie zębów. Ważne jest również wykonywanie okresowych badań serca.

Najczęstszymi chorobami są nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa.

Osoby najbardziej narażone na choroby serca, to osoby starsze. Do najważniejszych czynników  ryzyka  najczęstszych chorób sercowo-naczyniowych należą:

 • predyspozycje  genetyczne
 • otyłość
 • cukrzyca
 • stresujący tryb życia
 • palenie papierosów

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zdrowia ponieważ podnosi naszą wydolność fizyczną dając lepsze samopoczucie. Po stresującej pracy dobrze jest przebiec się  lub wykonać inne ćwiczenia fizyczne, które pozwolą nam się odprężyć i spalić adrenalinę wytworzoną w okresie stresującym. U osób ze skłonnością do nadwagi  i cukrzycy regularne ćwiczenia korzystnie wpływają na metabolizm czyli spalanie cukrów i tkanki tłuszczowej.

Aby wspomóc serce w jego pracy najlepiej stosować  dietę dostosowana do naszego zapotrzebowania energetycznego. Osoby, które ciężko pracują fizycznie muszą jeść więcej, a pracownicy biurowi mniej. Jedzenie powinno być urozmaicone  i zawierać wszystkie niezbędne  witaminy, sole, białka, tłuszcze i węglowodany.

Ze względu na jakość tłuszczów i białka  zaleca się spożywać więcej mięsa ryb niż mięsa czerwonego. Należy również ograniczyć stosowanie soli kuchennej, sprzyjającej nadciśnieniu, szczególnie  u osób, które mają takie problemy.

Prawdą jest, że najczęstsze choroby  układu krążenia – nadciśnienie  i choroba wieńcowa rozwijają się przez wiele lat, a więc mają swój początek już  w dzieciństwie. W ich rozwoju odgrywa  szereg czynników  w tym dieta, a w niej  nie tylko ilość  jedzenia ale i jakość. Trzeba więc nieustannie, na wszystkie sposoby, propagować zdrowe zasady odżywiania.
Stosowanie suplementów bogatych w NNKT oraz kwasy omega 3.6.9, coraz bardziej  popularne stanowią skuteczną profilaktykę w walce  z dolegliwościami układu krążenia.

Menu dobre dla serca

Pełnoziarnista żywność.
Pieczywo, makarony z pełnego przemiału, nieoczyszczony ryż, płatki i otręby owsiane powinny nam towarzyszyć  każdego dnia. Zawierają duże ilości błonnika pokarmowego, który pomaga obniżyć poziom  złego cholesterolu i glukozy we krwi, co zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżyce i cukrzycę.

Ryby bardziej niż mięso wpływają na zdrowie. Pod warunkiem, że są morskie i tłuste, gdyż stanowią bogate źródło korzystnych dla układu krwionośnego  kwasów omega 3. Ogranicz lub całkowicie wyrzuć z diety czerwone mięso, tłuste mleko oraz sery żółte.

Oleje roślinne. Olej rzepakowy, sojowy, oliwa z oliwek, miękkie margaryny, nie zawierają cholesterolu, dostarczają w zamian naszemu organizmowi  wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.  Staraj się ograniczyć w diecie  tłuszcze nasycone, które znajdują się  się w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak sery,  śmietana, kiełbasa oraz w innych tłustych mięsach i maśle.

Dobroczynne flawonoidy. Działają ochronnie na ukłąd krążenia. Dostarczamy je organizmowi pijąc sok z aronii, porzeczek czy grejpfrutów. Raz od czasu bez wyrzutów sumienia można je zastąpić lampka czerwonego wina.

Warzywa i owoce. Zawierają nie tylko  wspomniany wcześniej błonnik, ale również przeciwutleniacze, jak np. beta-karoten, witaminę C, selen. Chronią one  serce przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Szczególnie godna polecenia jest soczewica, suszone śliwki, rodzynki, fasola, pomidory czy jabłko.

Sól. Jeśli tylko to możliwe, należy zastępować ją przyprawami ziołowymi, które poza walorami smakowymi, wpływają dobrze na układ trawienia. Sól natomiast, dostarcza do organizmu sodu, który zaburzać może poziom ciśnienia krwi.

Zobacz również

 • NadciśnienieNadciśnienie To choroba XXI wieku. W Polsce nadciśnienie ma ponad osiem milionów osób, czyli co trzeci dorosły człowiek. Ta sama grupa jest zagrożona. Skutki nadciśnienia. Niepokój powinny […]
 • HDL i LDLHDL i LDL Podwyższony poziom cholesterolu we krwi , czy hipecholesterolemia, to - obok nadciśnienia, nadwagi i cukrzycy jeden z czynników miażdżycy, wraz z jego groźnymi skutkami - zawałem serca i […]
 • Cholesterol jako czynnik ryzykaCholesterol jako czynnik ryzyka Choroby układu krążenia to  jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach uprzemysłowionych. Czynnikiem, który w istotny sposób wpływa na ich rozwój, jest nadmiar cholesterolu we krwi. […]
 • Problemy gruczołu krokowegoProblemy gruczołu krokowego Prostata (inaczej gruczoł krokowy lub stercz) znajduje się tuż pod pęcherzem i otacza cewkę moczową. Gdy gruczoł jest dojrzały, czyli ok. 30. roku życia mężczyzny, ma 3-3,5 cm szerokości. […]
 • ImpotencjaImpotencja Impotencja - to jedna z uciążliwych chorób u mężczyzn, objawiająca się brakiem erekcji lub ejakulacji Ejakulacja – jest to wytrysk nasienia (spermy) u mężczyzny w czasie stosunku płciowego […]
 • OsteoporozaOsteoporoza Osteoporoza nazywana jest chorobą szkieletu  charakteryzująca się niską masą kostną, zniszczenie mikroarchitetury kośćca, a w konsekwencji zwiększeniem ryzyka złamań, nawet podczas […]

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Enlightened Reply

Trackback  •  Comments RSS

 1. Iwona pisze:

  Kwasy omega 3 rzeczywiście są zbawienne dla serca. Już od dłuższego czasu biorę Gold Omega 3 i mój stan zdrowia uległ ogromnej poprawie, w porównaniu do roku poprzedniego. Zdecydowanie mogę potwierdzić wszystkie pozytywne aspekty kwasów omega 3 dla zdrowia. Ryb lepiej nie jeść, za dużo toksyn, antybiotyków i metali ciężkich odkłada się w ich mięsie.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top