Kiła (Syfilis)

Do XX w. Kiła była chorobą śmiertelna dziesiątkującą  całe populacje. W końcu XV wieku pandemia dużej wysypki, nazwanej tak aby odróżnić kiłę od ospy – przeszła przez Europę  do Azji , powodując tysiące zgonów. W tamtym okresie wiedziano, że kiła jest chorobą, która przenoszona jest  drogą płciową, ale dopiero w 1903 stwierdzono, że wywołuje je  Treponema  pallidum – krętek blady, bakteria o kształcie spirali. Ponieważ poza organizmem ludzkim  kętek zachowuje żywotność  bardzo krótko, kiła pierwotna występuje zawsze, gdy  mamy bezpośredni kontakt seksualny lub oralny   z osobą zarażoną . Kiła wrodzona przenoszona jest na płód  przez zakażona kobietę.

Kiła pierwotna charakteryzuje się pojawieniem  jednego  lub kilku bolesnych owrzodzeń ok 2-3 tygodnie po zakażeniu. Objaw pierwotny rozwija się  w miejscu wtargnięcia  bakterii – zwykle na członku, w pochwie, szyjce macicy, odbycie, ustach lub rękach. Po zeskrobaniu wrzód wydziela  przezroczysty płyn zawierający   liczne krętki blade. Okoliczne węzły chłonne  mogą być powiększone i bolesne. Nawet bez leczenia objawy te znikają po 3-8 miesiącach. kiła jest w tym okresie najbardziej zakaźna , ponieważ bakterie mogą przechodzić  z wrzodu na skórę  lub błonę śluzową partnera seksualnego.

kiła wtórna rozwija się w ciągu
4-10 tygodnia  po zmianach pierwotnych  i charakteryzuje  falami  niebolesnej  wysypki skórnej występującej na całym ciele rzadziej wysypka  ograniczona jest do wykwitów  na dłoniach, stopach, narządach płciowych i błonachsluzowych. Mogą jej towarzyszyć  łagodne  objawy:

 • ból gardła
 • gorączka
 • zmęczenie
 • powiększenie węzłów chłonnych
 • bóle głowy

Niekiedy choroba może przybrać postać ostrą z objawami kiłowego zapalenia  opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet doprowadzić do głuchoty i innych zmian neurologicznych. Bez leczenia objawy te te najczęściej znikają w ciągu 3-12  tygodni, ale w niektórych przypadkach w ciągu pierwszego roku mogą występować nawroty. W tym okresie choroba nie jest taka zakaźna jak kiła pierwotna, drobnoustrój może być jednak złuszczony  ze zmian skórnych i przenoszony na partnera podczas  stosunku płciowego.

Kiła utajona niesie możliwość nawrotów wysypki i innych objawów. Mniej więcej u 1/3 chorych rozwijają się  poważne powikłania  kiły utajonej, które mogą dotyczyć  skóry, kości, nerwów mózgu, serca i innych narządów wewnętrznych. W przeszłości w tej fazie choroby dochodziło  do ślepoty, głuchoty, chorób serca, zaburzeń psychicznych, zgonu. kiła utajona rzadko  jest zakaźna , ale nawracające powikłania  powodują  trwalsze uszkodzenia.

Mniej więcej w 25 % przypadków kiły wrodzonej  dochodzi do obumierania płodu  albo  też  noworodki umierają  w ciągu kilku tygodni po urodzeniu. Nierozpoznana i nieleczona  kiła wrodzona  może być przyczyną  głuchoty, niedokrwistości, zaburzeń wzrostu, jak również wielu innych powikłań.

Badania diagnostyczne

W stadium pierwotnym kiła rozpoznawana jest na podstawie  badania mikroskopowego. Próbka wydzieliny z objawu pierwotnego zostaje umieszczona na szkiełku  i w jasnym świetle  pod mikroskopem krętek jest  wyraźnie widoczny.
Nadal wykonuje się  testy kiłowe w próbkach krwi, ale mogą one dawać fałszywe wyniki. W fazach  kiły wtórnej i utajonej  może zaistnieć potrzeba  badania płynu mózgowo-rdzeniowego.

Każdemu z rozpoznaniem  kiły zaleca się  badanie w kierunku HIV, wirusa wywołującego AIDS, okazało się bowiem, że u zakażonych  kiła  szansa wykrycia  przeciwciał anty HIV jest 3-5  razy większa niż  w całej populacji

Leczenie

Obecnie kile we wszystkich jej stadiach leczy się pencylina . kiła pierwotna może być wyleczona  jednorazowym wstrzyknięciem dużej dawki, kiła wtórna wymaga dwóch wstrzyknięć dużych dawek lub mniejszych powtarzanych przez 10 dni. chorym uczulonym na pencylinę zaleca się erytromycynę  lub tetracyklinę, które dodaje się doustnie  co 6 godzin przez 14 dni.

Pencylina  jest również stosowana  w leczeniu powikłań   w późnym stadium . Inne leki przeciwbólowe np. antypsychotyczne, mogą być zalecone dodatkowo w celu leczenia  specyficznych objawów.
Pencylina  i erytromecyna przyjmowane przez zakażone kobiety ciężarne  w 98% przypadków zapobiegają  kile wrodzonej dzieci.

W kile wtórnej  i utajonej  często dochodzi  do nawrotów choroby, toteż wskazane jest, by pacjent  powtarzał badanie krwi co pewien czas w celu potwierdzenia wyleczenia kiły.

Zobacz również

 • Zapalenie gruczołu krokowegoZapalenie gruczołu krokowego Ostre lub przewlekłe bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego, przewlekłe niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego) Gruczoł krokowy prostata, mający kształt śliwki, otacza u mężczyzn […]
 • Rak jądraRak jądra Rak jądra jest to  rzadki nowotwór około 1 % wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn. Występuje w przedziale wiekowym 20-40 lat. W okresie ostatnich kilkudziesięciu lat liczba […]
 • Rzeżączka Rzeżączka Rzeżączka jest choroba weneryczna  wywołana przez dwoinki rzeżączki, przenoszona drogą płciową. Bakterie rozwijają się bardzo dobrze w środowisku wilgotnym, w drogach moczowo-płciowych. […]
 • Fazy dojrzewania u chłopców Fazy dojrzewania u chłopców Dojrzewanie zaczyna się w mózgu. Zanim chłopiec skończy 3 lata , gruczoły odpowiedzialne za wydzielanie hormonów rozrodczych: przysadka mózgowa  i komórki Leydiga, są nieaktywne. Dochodzi […]
 • Fazy dojrzewaniaFazy dojrzewania Dojrzewanie zaczyna się w mózgu. Zanim chłopiec skończy 3 lata , gruczoły odpowiedzialne za wydzielanie hormonów rozrodczych: przysadka mózgowa  i komórki Leydiga, są […]
 • OsteoporozaOsteoporoza Osteoporoza nazywana jest chorobą szkieletu  charakteryzująca się niską masą kostną, zniszczenie mikroarchitetury kośćca, a w konsekwencji zwiększeniem ryzyka złamań, nawet podczas […]

Tags: , , , , , , , , , ,

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top