Fazy dojrzewania

Dojrzewanie zaczyna się w mózgu. Zanim chłopiec skończy 3 lata , gruczoły odpowiedzialne za wydzielanie hormonów rozrodczych: przysadka mózgowa  i komórki Leydiga, są nieaktywne.

Dochodzi do wydzielenia nieznacznych ilości  hormonów, ale tylko po to, aby podtrzymywać pulsowanie systemu. Przez długi czas, także jądra są mało wydajne. U dwuletniego chłopca mają  prawie taką samą wielkość jak u dziesięcioletniego.

Trzy fabryki  hormonów – genetycznie zaprogramowane do  wydzielania czynnika wyzwalającego LHRH2, pobudzającego  jądra czynnika LH3 oraz hormonu dojrzewania, testosteronu – czekają na sygnał, który pochodzi z podwzgórza i daje początek lawinie wydarzeń prowadzących do dojrzewania podwzgórze uaktywnia przysadkę mózgową, przysadka pobudza jądra do wydzielania testosteronu, a to uruchamia biochemiczne przekaźniki (receptory) w nerwach, kościach, krwi i mięśniach, dając początek procesowi przeobrażenia się chłopca w mężczyznę.

Komórki nerwowe odpowiedzialne za  produkcję i uwolnienie do krwiobiegu LHRH znajdują się  w dolnej części  mózgu. Łączą się z końcówkami nerwowymi, wychodzącymi z różnych części podwzgórza  i przesyłającymi drobne i regularne jak uderzenia  serca impulsy elektryczne. Wiadomo, że takie sygnały powstają w podwzgórzu , ponieważ gdyby odizolować tą część mózgu, odcinając wszystkie połączenia nerwowe, pulsowanie trwałoby nadal.

Dwa lata przed rozpoczęciem okresu dojrzewania  owe impulsy przybierają na sile i stają się trochę częstsze. W odpowiedzi komórki nerwowe  podwzgórza zaczynają  produkować  LHRH, który przedostaje się do komórek nerwowych. Tuż przed uwolnieniem dawki tego hormonu pojawia się seria impulsów elektrycznych. Kiedy osiągną one odpowiedni poziom , otwierają się maleńkie  torebki i LHRH  w formie granulatu  zostaje wysypany do krwi. Następnie przemieszcza się w stronę gruczołu  przysadkowego miniaturowym  układem krwionośnym, który specjalizuje się w transportowaniu  sygnałów hormonalnych  z mózgu.

Chłopcy zaczynają dojrzewać w różnym wieku. u jednych zaczyna się to kiedy mają dziewięć lat. U innych dopiero w wieku lat czternastu, a nawet piętnastu. Dlaczego jedni chłopcy wkraczają w wiek dojrzewania wcześniej, a inni później? Nie ma dokładnej odpowiedzi na to pytanie, ale częściowo wiąże się ona z czynnikami dziedzicznymi. Chłopcy dojrzewają w podobnym wieku jak ich ojcowie i mężczyźni z rodziny ojca, nie jest to jednak zasada.

Niektórzy wcześnie zaczynają dojrzewać i bardzo szybko rosną. Wkraczają w okres pokwitania w bardzo młodym wieku, a ich ciała szybko przybierają dojrzałą postać.

U innych proces dojrzewania zaczyna się wcześnie i przebiega w przeciętnym tempie, a u jeszcze innych powoli. to samo dotyczy chłopców, którzy dojrzewają, a także tych, którzy odpowiadają przeciętnej. Wiek rozpoczęcia dojrzewania nie przesądza o szybkości tego procesu. U większości chłopców trwa on  3-4 lata . U niektórych  ciągnie się przez pięć lat albo jeszcze dłużej. Są i tacy, u których zajmuje to niespełna dwa lata.

Pierwsze zmiany

U większości chłopców  pierwsze zewnętrzne oznaki dojrzewania to rozwój jąder i moszny. W dzieciństwie narządy płciowe zbytnio się nie powiększają , w okresie dojrzewania następuję gwałtowne przyspieszenie. Najpierw zaczynają rosnąć jądra i moszna. Jądra się powiększają. Moszna się wydłuża, a jądra zwisają niżej.

Skóra pokrywająca mosznę czerwienieje albo ciemnieje. robi się też cieńsza , a worek mosznowy – luźniejszy. Potem zaczyna rosnąc członek. W pewnym momencie  pojawia się owłosienie łonowe. Choć powiększenie się jąder  i moszny to zwykle pierwsza oznaka  dojrzewania , wielu chłopców tych zmian nie zauważa. Przedtem jądra są dość małe. Nawet kiedy zaczynają rosnąć, są z początku niewielkie. Trudno czasami ustalić początek tego procesu.

Owłosienie łonowe

W okresie dojrzewania pojawia się owłosienie łonowe. Czasem bywa to pierwsza zmiana jaka chłopcy zauważają. Pierwsze włosy nie są przeważnie ciemne ani bardzo skręcone. Nie ma ich dużo. Pojawiają się zwykle tam, gdzie członek łączy się z tułowiem. W miarę dojrzewania młodego organizmu ciemnieją i skręcają się.

Robi się ich coraz więcej. Wyrastają nad członkiem , a w dole brzucha rozprzestrzeniają się w stronę ud. Mogą też porastać mosznę lub okolice odbytu. U dorosłych mężczyzn  owłosienie łonowe ma kształt trójkąta  zwróconego  podstawą do dołu. Czasami włosy sięgają aż do pępka lub porastają uda. Włosy łonowe mają przeważnie ten sam kolor , co włosy na głowie, ale mogą być też jaśniejsze lub ciemniejsze. Ich ilość zależy od rasy, narodowości i czynników dziedzicznych

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego moszna i jądra zwisają na zewnątrz ciała?  Dzieje się tak ponieważ w jądrach wytwarzane są plemniki, męskie komórki rozrodcze. Proces ten wymaga określonej temperatury, nieco niższej niż normalna  temperatura ciała. Przy takiej jaka panuje wewnątrz ciała, jądra nie mogłyby produkować  plemników. Zwisają więc w mosznie na zewnątrz, gdzie jest chłodniej.

Powietrze  opływające mosznę  utrzymuje je w odpowiedniej temperaturze. moszna stara się temperaturę zapewnić. Kiedy jest zimno albo, gdy wskakuje się do zimnej wody, moszna się kurczy. Jądra zostają dzięki temu przesunięte bliżej ciała, gdzie jest cieplej. W upale albo w gorącej wodzie moszna zwisa niżej. Jądra, oddalone od ciała , są przez to odpowiednio chłodzone.

Lekarze dzielą  okres rozwoju narządów płciowych  na pieć faz:

Faza pierwsza dzieciństwo

To okres przed rozpoczęciem  pokwitania. Twoje narządy płciowe nie ulegają przez ten cały czas  większym zmianom. Podczas, gdy całe twoje ciało rośnie, członek, moszna  i jądra także  się trochę powiększają, ale niewiele. Odbywa sie to  bardzo powoli. Owłosienia łonowego jeszcze nie ma , pojawia się ono przeważnie w fazie 2.

Faza druga: powiększają się jadra i moszna

to początek pokwitania. Chłopiec wchodzi w tę fazę, kiedy jego jądra i moszna  zaczynają się powiększać. W okresie dzieciństwa  różnią one bardzo powoli. Z rozpoczęciem dojrzewania proces te się znacznie przyspiesza.

Jeśli jądra mają rozmiar 4 ml albo większy, znaczy to, że prawdopodobnie chłopiec wkroczył w fazę druga i zaczyna dojrzewać. Sam członek w tej fazie niewiele się powiększa. Największa zmiana dotyczy jąder i moszny, która wrza z ich wzrostem się wydłuża . Jądra i moszna zwisają niżej.

Skóra na mosznie robi się luźniejsza i cieńsza, moszna staję się bardziej obwisła i pomarszczona. Jądra już jej całkowicie nie wypełniają. Zmienia się kolor skóry na mosznie, która czerwienieje lub ciemnieje i jest trochę inna w dotyku. U większosci chłopców pojawia się w tej fazie  pierwsze owłosienie łonowe, ale u wielu występuje w fazie trzeciej albo jeszcze później.

Przeważnie chłopcy wkraczają w fazę drugą  w wieku dziesięciu-dwudziestu lat, ale sa i tacy, u których zachodzi to, kiedy mają zaledwie dziewięć lat. U wielu  innych opisywane zmiany następują dopiero  w wieku lat trzynastu lub prawie czternastu.

Omawiana faza może trwać od kilku miesięcy do ponad dwóch lat.

Faza trzecia: członek grubieje

W fazie czwartej grubieje członek i rozwija się żołądź. Członek nadal się wydłuża, największe jednak zmiany dotyczą jego grubości oraz żołędzi. Skóra członka i moszny nadal ciemnieje, jądra rosną, moszna zwisa coraz niżej. U  większości chłopców wkraczających w fazę czwartą występuje już owłosienie łonowe.

Teraz zauważalne są już pierwsze włosy. Jeżeli juz wyrosły, to teraz będą się robić bardziej ciemniejsze i bardziej kręcone. Większość chłopców wkracza w fazę między dziesiątym a czternastym rokiem życia . Trwa ona na ogół od paru miesięcy do półtora roku. Faza trzecia zaczyna się przeciętnie w wieku dwunastu lub trzynastu lat.

Faza czwarta: członek grubieje

W fazie czwartej grubieje członek i rozwija się żołądź. Członek nadal się wydłuża, największe zmiany jednak dotyczą jego grubości oraz jego żołędzi. Skóra członka i moszny nadal ciemnieje, jądra rosną, moszna zwisa coraz niżej.

U większości chłopców wkraczających w czwartą fazę występuje już owłosienie łonowe, ale nie u wszystkich. Faza czwarta zaczyna się zazwyczaj w dwunastym, czternastym roku życia , ale u wielu chłopców zaczyna się w wieku jednastu, dwunastu lat, albo też piętnastu, szesnastu lub siedemnastu. Omawiana faza trwa  przeważnie od pół roku do dwóch lat.

Faza piąta: dorosłość

To ostatnia faza, oznaczająca osiągnięcie dojrzałości . Jądra są w pełni rozwinięte. Mają przeważnie około 4,5 cm długości  i od 14 do 27 ml objętości. Moszna też jest w pełni wykształcona. Skóra na narządach płciowych jeszcze bardziej ciemnieje. Członek jest już całkowicie rozwinięty. Jego rozmiary, podobnie jak innych części ciała, są różne u róznych  mężczyzn. Chłopcy wkraczają na ogół w fazę piętą  w wieku czternastu-szesnastu lat. u niektórych następuje  to jednak  w dwunastym-trzynastym roku życia, a u innych po szesnastym

Zobacz również

  •  Fazy dojrzewania u chłopców Fazy dojrzewania u chłopców Dojrzewanie zaczyna się w mózgu. Zanim chłopiec skończy 3 lata , gruczoły odpowiedzialne za wydzielanie hormonów rozrodczych: przysadka mózgowa  i komórki Leydiga, są nieaktywne. Dochodzi […]
  • Zdrowe żywienieZdrowe żywienie Sposób w jaki się odżywiamy, ma bezpośredni wpływ na poziom tłuszczów we krwi. Dieta uboga w tłuszcze  i bogata w błonnik pomoże Ci uniknąć miażdżycy i jej groźnych następstw. Zrezygnuj z […]
  • Męskie narządy płcioweMęskie narządy płciowe Zanim rozpocznie się okres dojrzewania jądra mają stała objętość od 1 mm do 2 mm. Pod wpływem FSH  i testosteronu średnio w ciągu pięciu lat stopniowo się powiększają, aż osiągają dorosła […]
  • Problemy ze skóręProblemy ze skórę Dojrzewanie powinno być dla chłopców szczęśliwym okresem - powiększają się ich organy płciowe, pojawia się zarost, a nawet seksowny zapach. Niestety nie wszystko jest tak piękne. Pojawiają […]
  • Zmiany w budowie ciała Zmiany w budowie ciała Dla tych  gwałtownych  zmian w wyglądzie, jakich nastolatek doświadcza w okresie dojrzewania, istotne znaczenia mają testosteron i hormon wzrostu. Receptory testosteronu są obecne w […]
  • Pocenie sięPocenie się Pokrywająca skóra ciało jest dla hormonów płciowych jednym wielkim organem docelowego działania. Przejawia się ono nie tylko pod postacią owłosienia, ale też  na inne o wiele bardziej […]

Tags: , , , , , , , , ,

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top