Męskie narządy płciowe

Zanim rozpocznie się okres dojrzewania jądra mają stała objętość od 1 mm do 2 mm. Pod wpływem FSH  i testosteronu średnio w ciągu pięciu lat stopniowo się powiększają, aż osiągają dorosła wielkość , czyli co najmniej  15 mm.

U niektórych  chłopców  jądra rozrastają się  znacznie szybciej niż u innych. Jeżeli jądra się nie powiększają, może to sygnalizować nieprawidłowości w produkcji spermy, a ich posiadacz może mieć jako dorosły problemy z płodnością .

Kiedy chłopcy stają się płodni?

Nasienie zaczyna wyciekać wraz z moczem, kiedy  objętość jąder  osiąga 8-10 mm. Odpowiada to przeciętnie wiekowi trzynastu lat.

Kiedy z jądrami jest coś nie tak?

Przez większość ciąży jądra pozostają ukryte w ciele płodu. U większości chłopców  tuż przed narodzinami odbywają krótka wyprawę w dół kanału pachwinowego, który łączy podbrzusze z moszną. Nadal nie wiadomo, jak to się dzieje, ale przypuszcza się, że przebycie tego kanału jest uzależnione od testosteronu. To dlatego chłopcy, którzy w okresie prenatalnym wytwarzają za mało testosteronu często rodzą się z jądrami umiejscowionymi wciąż na pozycji wyjściowej, po drugiej stronie kanału. Kiedy jądra zejdą do moszny, kanał zamyka się za nimi i przez resztę życia  pozostają uwięzione w worku mosznowym. Wciąż nie wyjaśniono dlaczego odbywają te podróż.

Około 3-6 procent niemowląt płci męskiej rodzi się z jądrami schodzącymi do worka mosznowego. W 70% tych przypadków jądra docierają  na miejsce w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka . Zdarzają się jednak chłopcy, których worki mosznowe są puste albo z jednej, albo z obu stron jeszcze w  dniu ich pierwszych urodzin. Można ich podzielić na cztery grupy.

1. Ci, których jądra znajdują się na właściwej drodze , ale z jakiegoś powodu utknęł. Tylko 10% przypadków w tej grupie ma jądra wciąż tkwiące w podbrzuszu, a w 30%  przypadków  są one uwięzione w kanale pachwinowym, a w 60% przebyły kanał , ale zatrzymały się  w szyjce moszny – tuż przed osiągnięciem celu.

2. Ci, których jądra wędrowały we właściwym kierunku i trafiły do ślepego  zaułka poza kanałem  pachwinowym. W niektórych przypadkach dzieje się tak dlatego, ze kanał jest zatarasowany.

3. Ci, których jądra dotarły do moszny, ale nie mogą się zdecydować, czy tam pozostać . Niczym jo-jo poruszają się tam i z powrotem na skutek nadmiernej aktywności mięśnia dźwigacza jądra, który w pewnych okolicznościach wciąga jądro z powrotem do kanału pachwinowego. Stres, niskie temperatury albo dotyk zimnej ręki może spowodować, że takie wędrujące jądra znikają.

4. Podobną grupę stanowią chłopcy, których jądra zeszły do moszny jakiś czas po narodzeniu, ale zdają się znikać, kiedy chłopcy są trochę starsi. Dzieje się tak ponieważ odruch mięśniowy  wyciągający  jądra w głąb ciała może się w tym wieku nasilać. W takich przypadkach  jądra są często położone za wysoko i należy rozpocząć terapię.

Dlaczego należy zacząć leczenie, jeśli jądra nie zeszły się do moszny?

Jeśli jądra nie zeszły się do moszny, mamy do czynienia z  wnętrostwem, któremu należy przeciwdziałać z trzech podstawowych przyczyn:

1. Dla zachowania płodności. Wiele badań dowodzi, że kluczowe ogniwa w fabrykach nasienia oraz umiejscowione w jądrach komórki wytwarzające hormony mogą ulec uszkodzeniu, jeżeli jądra pozostaną w podbrzuszu.

2 Dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia nowotworu jąder. Zatrzymane  w podbrzuszu jądra są od czterech do pięciu razy zagrożone chorobami nowotworowymi niż, te które znajdują się w mosznie, ryzyko jest największe, kiedy jądra nie znajdują się na właściwym miejscu przed rozpoczęciem okresu dojrzewania. Nowotwór rozwija się zazwyczaj pomiędzy dwudziestym a czterdziestym rokiem życia i z tego powodu wszyscy mężczyźni, którzy mieli problemy z zejściem jąder, powinni je regularnie sprawdzać, by od razu wykryć ewentualna zmianę wielkości albo guz.

3. Dla zmniejszenia ryzyka uszkodzenia. Zatrzymane w podbrzuszu jądra  w zależności od położenia  mogą w pewnych sytuacjach łatwiej ulegać urazom. Na przykład jądra dorosłego mężczyzny, które utkwiły w dolnej części kanału pachwinowego, są bardziej narażone na uderzenia i wstrząs w czasie stosunku. Istnieje również ryzyko, że takie jądra mogą się okręcać, co zmniejsza ich ukrwienie, wywołując nieopisany ból i trwałe uszkodzenia.

Narządy płciowe nazywane również narządami rozrodczymi. Umożliwiają one rozród (robienie dzieci). Męskie narządy płciowe wytwarzają plemniki, inne przygotowują je do wytrysku, jeszcze innymi plemniki wędrują, zanim podczas wytrysku opuszczą  organizm.

Męskie narządy płciowe

 • Moszna – worek skórny poniżej członka, mieszczący oba jądra
 • Jądra – przyszłe narządy kształtu owalnego. Wytwarzają plemniki i testosteron
 • Najądrze – tutaj plemniki dojrzewają  i są magazynowane
 • Nasieniowody – tutaj w początkowym  odcinku nasieniowodu o długości od 50 do 60 cm również  magazynowane są dojrzałe plemniki
 • Pęcherzyki nasienne – wytwarzają płyn, który miesza się z plemnikami i innymi płynami, tworząc razem nasienie
 • Przewody wytryskowe – znajdują się  u połączenia  nasieniowodów i pęcherzyków nasiennych, uchodzą do cewki moczowej
 • Gruczoł krokowy (prostata) – płyn wytwarzany przez prostatę miesza się z plemnikami i innymi płynami, tworząc nasienie
 • Gruczoły Cowpera – dwa gruczoły znajdujące się tuż pod prostatą, po obu stronach cewki moczowej. Przed ejakulacją wydzielają do cewki trochę płynu.
 • Prącie – zewnętrzny męski organ płciowy, przez, który podczas wytrysku wydostaje się nasienie
 • Cewka moczowa – przewód prowadzący do pęcherza moczowego wzdłuż penisa i kończy się ujściem  zewnętrznym na żołędzi.
 • Zewnętrzne ujście cewki moczowej – otwór na czubku członka

Jądra znajdujące się w  mosznie to prawdziwa fabryka plemników. Każde jądro składa się z setek maleńkich zrazików. W każdym z nich znajdują się mikroskopijne, nitkowe kanaliki. Są bardzo mocno skręcone. W okresie dojrzewania w kanalikach tych zaczynają powstawać plemniki i ta produkcja trwa do końca życia.

Każde z jąder wytwarza 50  tysięcy plemników na minutę . Łącznie więc produkują sześc milionów na godzinę . Ponieważ pracują przez całą dobę, oznacza to 144 milionów plemników dziennie. Plemniki są żywe. kiedy osiągną dojrzałość , przypominają kijanki. Plemniki, które powstały w kanalikach nasiennych, opuszczają je zanim w pełni osiągnął dojrzałość. Dojrzewają następnie w najądrzu, które też składa się z pokręcanych kanalików.

Zobacz również

 • Fazy dojrzewania u chłopców Fazy dojrzewania u chłopców Dojrzewanie zaczyna się w mózgu. Zanim chłopiec skończy 3 lata , gruczoły odpowiedzialne za wydzielanie hormonów rozrodczych: przysadka mózgowa  i komórki Leydiga, są nieaktywne. Dochodzi […]
 • Andropauza Andropauza Zmiany  inwolucyjne  jąder u mężczyzn, prowadzące do obniżenia stężenia  testosteronu, charakteryzują andropauę. Objawy przekwitania u mężczyzn  są zazwyczaj słabiej wyrażane niż u kobiet, […]
 • Płodność męskaPłodność męska Mechanizmy rozrodu są przedmiotem licznych badań. Z bardzo duża precyzją potrafimy obecnie opisać wiele zjawisk dotyczących ciąży i porodu. Wiemy jakie procesy muszą poprzedzać […]
 • Rak pęcherza moczowegoRak pęcherza moczowego Rak jest najczęstszą  postacią nowotworu złośliwego pęcherza moczowego. Jest trzykrotnie częstszy u mężczyzn niż u kobiet. ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego  zwiększają […]
 • Problemy gruczołu krokowegoProblemy gruczołu krokowego Prostata (inaczej gruczoł krokowy lub stercz) znajduje się tuż pod pęcherzem i otacza cewkę moczową. Gdy gruczoł jest dojrzały, czyli ok. 30. roku życia mężczyzny, ma 3-3,5 cm szerokości. […]
 • Starzenie się mężczyzn – andropauzaStarzenie się mężczyzn – andropauza Co to jest "andropauza"? W świetle tego tzw. andropauzą określamy zespół objawów występujących u mężczyzn po 50 roku życia charakteryzujący się uderzeniami gorąca, impotencją, utratą […]

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top