Pocenie się

Pokrywająca skóra ciało jest dla hormonów płciowych jednym wielkim organem docelowego działania. Przejawia się ono nie tylko pod postacią owłosienia, ale też  na inne o wiele bardziej subtelne sposoby.

Receptory wyczulone na testosteron oraz 5 AR występują nie tylko w cebulkach włosowych, ale również w wielu innych elementach skóry: naczyniach krwionośnych, komórkach produkujących pigment, komórkach włóknistych oraz w gruczołach podskórnych, dlatego nie jest niczym zaskakującym, że kiedy na chłopca w wieku dojrzewania zaczyna działać testosteron, wykształca się u niego nowa skóra  przeznaczona do całkiem nowej roli.

Skóra mężczyzny jest twardsza i  i bardziej szorstka niż skóra kobiety, nie tylko faktura skóry zmienia się podczas dojrzewania  – staje się ona tłusta  i zaczyna wydzielać zapachy.

Dlaczego skóra staje się tłusta?

Wyróżniamy dwa podstawowe typy gruczołów skórnych, które odpowiadają za zwiększenie  ilości wydzielin  pokrywających skórę w okresie dojrzewania.

Apokrynowe gruczoły potowe

Powodem tego, że mężczyźni wydzielają odmienny zapach niż kobiety są specjalne gruczoły potowe w skórze mężczyzny, zawierające nie tylko receptory reagujące  na testosteron, ale również 5 AR, niezbędny do  produkcji DHT. Gruczoły te skoncentrowane sa pod pachami i rozwijają się równolegle  z porastającymi  tamta okolicę włosami. Ich głównym zadaniem jest pozbawienie się ciepła.

Dlatego nie jest niczym zaskakującym, ze roi się od nich na skórze  otaczającej jądra, które powinny być  chłodniejsze od reszty ciała aby plemniki mogły się normalnie rozwijać . Tak wysokie zagęszczenie tych gruczołów tłumaczy się często spotykana u mężczyzn sytuację, określaną jako „spocone jaja”.

Zdolność do wydzielania potu i kontrolowania temperatury ciała jest ważna dla prymitywnych myśliwych, którzy w afrykańskim słońcu gonią za antylopą przez cały dzień. wiąże się to z pewna niedogodnością, jeżeli nastolatek nie zadba  o higienę intymna, będzie się zastanawiał dlaczego  pod choinkę dostaje wyłącznie dezodoranty i wzbudza  zainteresowanie wszystkich psów w okolicy.

Gruczoły łojowe

Gruczoły łojowe produkują łój  skórny – oleistą  wydzielinę, która między innymi nawilża skórę  i nadaje włosom elastyczność. niestety sprawia również, że skóra nastolatków jest tłusta, najbardziej na twarzy, głowie, szyi, klatce piersiowej, ramionach i barkach. Wielkość i funkcjonowanie tych gruczołów, które otaczają cebulkę włosową, jest kontrolowana podobnie, jak działanie  gruczołów potowych, przez testosteron zamieniający się w DHT.

Dlatego gruczoły łojowe nie tylko zawierają  receptory wyczulone na testosteron, ale również w zależności od  lokalizacji, różne ilości enzymu 5 AR. Na przykład gruczoły znajdujące się na  czole mężczyzny mają więcej takich receptorów  i 5 AR  niż gruczoły na czole kobiety albo w innych miejscach ludzkiego ciała, np. na skórze nóg nie trudno się domyślać, że mężczyźni, którzy urodzili się bez receptorów testosteronu lub 5 AR oraz małe dzieci nie wydzielają  łoju skórnego.

Gruczoły łojowe zawierają również  receptory regulujące na hormon wzrostu, które zapewne są w stanie  zwiększać ich możliwości  wydzielnicze. Wielkość tych gruczołów wzrasta gwałtownie, kiedy w okresie  dojrzewania testosteron dostaje się do krwi i osiąga maksymalny poziom około 20 roku życia. Mężczyźni zażywający sterydy anaboliczne mają  znacznie większe  gruczoły łojowe niż inni.

Każdy człowiek ma swój zapach, który jest tak indywidualny jak odciski palców. W okresie dojrzewania, dzięki aktywności  testosteronu i DHT  intensywność tego zapachu ciała wielokrotnie wzrasta . W okresie dojrzewania fermony zaczynają działać najintensywniej dzięki hormonom płciowym. niektóre zdają się przyciągać osobników płci przeciwnej, inne mogą pobudzać agresję, prowokując innych mężczyzn do konfrontacji, a jeszcze inne służą do oznaczenia terytorium.

Struktura niektórych fermonów  wydaje się bardzo zbliżona do testosteronu, a całe ich mnóstwo  wydzielane jest przez skórę  pod pachami i w okolicy genitaliów. Mężczyźni o najwyższym poziomie testosteronu będą mieć najmocniejszą woń  i teoretycznie pozwoli im to łatwiej przyciągać partnerki seksualne i odstraszać rywali w walce o terytorium.

Pomagają nam w tym również przyjazne bakterie zasiedlające skórę  w okolicy gruczołów. Kiedy oleista ciecz  rozprzestrzenia się na skórze, bakterie zmieniają w niej  perfumy w jeszcze bardziej wonne molekuły, mające na celu spowodować omdlenie dziewczyny oddalonej o sto metrów, jeżeli stoi na zawietrznej.

Te piżmowe fermony działają najmocniej po dużym wysiłku fizycznym. Dojrzewanie jest  okresem, w którym  młodzi mężczyźni zaczynają wydzielać  seksualna woń. Nawet  o tym nie wiedzą, ale ich skóra manifestuje światu  seksualność oraz męskość  i daje im tożsamość  równie niepowtarzalną jak odciski palców.

Zobacz również

  • Właściwa dietaWłaściwa dieta W okresie rozwoju organizm potrzebuje  rozmaitych składników pokarmowych. W okresie dojrzewania kości grubieją i wzmacniają się . Dla ich prawidłowego niezbędne są duże ilości wapnia i […]
  • Choroba wieńcowaChoroba wieńcowa Chorobę wieńcową charakteryzują nawracające bóle w klatce sercowej, zlokalizowane za mostkiem, promieniujące do szyi, żuchwy, ramion, pleców. Charakter bólu bywa różny, ale najczęściej […]
  • Zmiany w budowie ciała Zmiany w budowie ciała Dla tych  gwałtownych  zmian w wyglądzie, jakich nastolatek doświadcza w okresie dojrzewania, istotne znaczenia mają testosteron i hormon wzrostu. Receptory testosteronu są obecne w […]
  • Problemy ze skóręProblemy ze skórę Dojrzewanie powinno być dla chłopców szczęśliwym okresem - powiększają się ich organy płciowe, pojawia się zarost, a nawet seksowny zapach. Niestety nie wszystko jest tak piękne. Pojawiają […]
  • Męskie narządy płcioweMęskie narządy płciowe Zanim rozpocznie się okres dojrzewania jądra mają stała objętość od 1 mm do 2 mm. Pod wpływem FSH  i testosteronu średnio w ciągu pięciu lat stopniowo się powiększają, aż osiągają dorosła […]
  • Fazy dojrzewaniaFazy dojrzewania Dojrzewanie zaczyna się w mózgu. Zanim chłopiec skończy 3 lata , gruczoły odpowiedzialne za wydzielanie hormonów rozrodczych: przysadka mózgowa  i komórki Leydiga, są […]

Tags: , , , , , , , ,

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top