Problemy ze skórę

Dojrzewanie powinno być dla chłopców szczęśliwym okresem – powiększają się ich organy płciowe, pojawia się zarost, a nawet seksowny zapach. Niestety nie wszystko jest tak piękne. Pojawiają się pryszcze. Jedni mają ich więcej inni mniej.

Pryszcze stanowią pośredni rezultat zbyt dużej aktywności gruczołów łojowych, która może być wywołana zarówno nadmiarem testosteronu, jak i wzmożonego działania  enzymu 5 AR. Mogą pojawiać się u dorosłych zażywających sterydy anaboliczne oraz u starszych mężczyzn leczonych testosteronem, nie są więc związane wyłącznie z okresem dojrzewania.

Ponieważ wydzielania 5 AR jest zależne od genów, wśród chłopców istnieje  duże zróżnicowanie, jeżeli chodzi o aktywność gruczołów łojowych – im bardziej są one aktywne, tym większe prawdopodobieństwo  wystąpienia pryszczy. Ponieważ na twarzy zwłaszcza na czole, szyi, klatce piersiowej, ramionach i plecach gruczoły łojowe są bardziej aktywne, właśnie tam można się spodziewać wystąpienia pryszczy.

Problem  polega na tym, że z powodu nadprodukcji łoju i potu pory skóry łatwo mogą się zapchać resztkami wydzielin i martwych komórek. Nawet kiedy dochodzi do zatkania pora produkcja łoju nie ustaje, ale zawartość pora nie wydostaje się na zewnątrz i gromadzi się pod skórą.

Trądzik młodzieńczy

Wszystkie kłopoty ze skórą zaczynają się od gruczołów łojowych i zatkanych porów. Gruczoły łojowe znajdują się na całym ciele. Najwięcej jest ich na twarzy, szyi, klatce piersiowej i plecach. I tam najczęściej pojawia się trądzik.. Okres dojrzewania zmienia w różny sposób  wytwarzanie łoju przez gruczoły łojowe.

Gruczoły łojowe wydzielają więcej wydzieliny. Ze ścianek mieszka włosowego oddziela się więcej martwych komórek, które bardziej się zlepiają niż przed pokwitaniem. Czasami komórki te tworzą korek, który zatyka ujście gruczołu. choć jest ono zatkane, gruczoł łojowy nadal wytwarza wydzielinę .

Nie może on jednak wypłynąć z mieszka. Zbiera się za przeszkoda i rozpycha go. Powstaje wtedy biała grudka tuż pod powierzchnią skóry. Zdarza się, że napierająca wydzielina wypycha korek ponad powierzchnię skóry.  Pryszcze z białymi i czarnymi główkami to łagodniejsza postać trądziku. Poważniejszą przypadłością są krosty.

Tworzą się one, gdy dochodzi do bakteryjnego  zakażenia łoju, który nie może wydostać się na zewnątrz. Zakażają go te same bakterie, które nie wyrządzają szkody, żyjąc na powierzchni skóry. Gdy dostana się do łoju pod zablokowanym porem, zaczynają się namnażać. Powstaje wtedy zaczerwieniony wyprysk skórny, który nazywamy krostą. Zdarza się również, że ścianki zakażonego mieszka włosowego pękają. Infekcja rozlewa się pod skórą. To najpoważniejsza postać trądziku. Powstają wtedy rozległe, czerwone, bolesne wykwity.

Wyciskanie zakażonych pryszczy może powodować kłopoty  i doprowadzić do powstania blizn. Trądzik może zacząć się już nawet w 10 roku życia i trwać  od 5 do 10 lat. Zazwyczaj znika wkrótce po ukończeniu 20 roku życia. Nie jest wywołany brakiem higieny.

Zobacz również

  • Zmiany w budowie ciała Zmiany w budowie ciała Dla tych  gwałtownych  zmian w wyglądzie, jakich nastolatek doświadcza w okresie dojrzewania, istotne znaczenia mają testosteron i hormon wzrostu. Receptory testosteronu są obecne w […]
  • Andropauza Andropauza Zmiany  inwolucyjne  jąder u mężczyzn, prowadzące do obniżenia stężenia  testosteronu, charakteryzują andropauę. Objawy przekwitania u mężczyzn  są zazwyczaj słabiej wyrażane niż u kobiet, […]
  • Właściwa dietaWłaściwa dieta W okresie rozwoju organizm potrzebuje  rozmaitych składników pokarmowych. W okresie dojrzewania kości grubieją i wzmacniają się . Dla ich prawidłowego niezbędne są duże ilości wapnia i […]
  • Pocenie sięPocenie się Pokrywająca skóra ciało jest dla hormonów płciowych jednym wielkim organem docelowego działania. Przejawia się ono nie tylko pod postacią owłosienia, ale też  na inne o wiele bardziej […]
  • Męskie narządy płcioweMęskie narządy płciowe Zanim rozpocznie się okres dojrzewania jądra mają stała objętość od 1 mm do 2 mm. Pod wpływem FSH  i testosteronu średnio w ciągu pięciu lat stopniowo się powiększają, aż osiągają dorosła […]
  • Dieta w prostacieDieta w prostacie Ważnym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu i rozwojowi raka gruczołu krokowego może być dieta. Czerwone mięso oraz tłuszcze spożywane w dużych ilościach zwiększają ryzyko […]

Tags: , , , , , , , , ,

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top