Rak jądra

Rak jądra jest to  rzadki nowotwór około 1 % wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn. Występuje w przedziale wiekowym 20-40 lat. W okresie ostatnich kilkudziesięciu lat liczba zachorowań wzrosła czterokrotnie.

W rozwoju raka jądra dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne jak i środowiskowe. Ryzyko powstania tego nowotworu wzrasta aż siedmiokrotnie w przypadku niezstąpienia jądra do moszny. Częste występowanie raków jądra obserwowano też u mężczyzn , których ojcowie mieli niezstąpione jądra lub zachorowali na ten nowotwór.

Zwiększone występowanie raka jądra obserwuje się w populacji mężczyzn z niedorozwojem narządów płciowych oraz w grupie leczącej się z powodu niepłodności.

Pierwszy alarm

Rak jądra zazwyczaj nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych. Najczęściej chory przypadkowo zauważa guzek, zgrubienie, albo powiększenie lub stwardnienie jednego jądra. Czasami też pojawia się uczucie ciężaru w mosznie, a u niektórych chorych bolesne powiększenie się sutków.

Najczęściej nowotwór jądra objawia się jako twardy niebolesny guzek na przedniej  powierzchni jądra. Czasem występuje tępy ból albo uczucie ciężkości w podbrzuszu lub mosznie  i powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych.

Około  95%  nowotworów jądra wywodzi się z  z komórek  zarodkowych, germinalnych, odpowiedzialnych w dalszych etapach rozwoju za produkcję  nasienia. Z badań wynika, że mężczyźni z niezstąpionymi  jądrami mają pięciokrotnie wyższy wskaźnik zachorowania. Czynnikiem  rozwoju nowotworu jądra  jest prawdopodobnie narażenie  na kadm i inne przemysłowe chemikalia lub metale.

Stopnie zaawansowania nowotworów  jądra

Oceniając  zaawansowanie  nowotworów jądra, onkolodzy  używają skomplikowanych podziałów uwzględniających budowę mikrooskopowa  nowotworu i jego zasięg. Uproszczony podział  uwzględnia 5 stopni zaawansowania:

 • Stopień A: Guz ograniczony do jądra
 • Stopień B1 : – przeżuty do mniej niż  6 okolicznych węzłów chłonnych, przy czym żaden z nich nie przekracza 2 cm
 • Stopień B2: Przeżuty do  więcej niż  6 okolicznych węzłów  chłonnych i są one większe niż 2 cm
 • Stopień B3: Okoliczne węzły chłonne mają wymiary większe niż  6 cm, ale nie stwierdza się przerzutów  odległych
 • Stopień C: Przerzuty nowotworów  do wątroby, płuc, mózgu, kości i innych narządów

Profilaktyka

Skuteczna profilaktyka może okazać się samobadanie jąder. Najlepiej przeprowadzić je w czasie kąpieli, przynajmniej raz na miesiąc. Ciepła woda sprawia, że skóra worka mosznowego staje się wiotka. Pod wpływem zimna kurczy się mięsień dźwigacz jądra, przybliżając ten narząd do ciepłego ciała. Należy chwycić prawą ręką prawe jądro, a palcami lewej ręki obmacać całą jego powierzchnię, to samo zrobić z druga stroną.

Regularne samobadanie pozwoli dokładnie poznać własne ciało, dzięki czemu rozpoznanie każdej zmiany będzie łatwe. Wszelkie wątpliwości może wyjaśnić badanie ultrasonograficzne jądra. Jest ono całkowicie bezpieczne, zaleca się jego wykonanie zwłaszcza u osób, które w dzieciństwie przebyły operację przepukliny pachwinowej.

Leczenie

Zależy od rodzaju raka i od stadium jego zaawansowania. Chore jądro należy usunąć chirurgicznie. Każdego chorego z rozpoznanym rakiem jądra w krótkim czasie po operacji powinien skonsultować onkolog, doświadczony w leczeniu tych rzadkich nowotworów,we wczesnych przypadkach samo usunięcie chorego jądra może ukazać się wystarczające.

Jeżeli nawet nowotwór wydostanie się z jądra, dając przerzuty do węzłów chłonnych w brzuchu czy do płuc, można wyleczyć ponad 80% chorych, stosując skojarzone leczenie onkologiczne (chemioterapię, radioteerapię i chirurgię). Jeżeli chorobę rozpozna się we wczesnym stadium – jest ona prawie w 100 % wyleczona.

Bardzo ważnym problemem jest jakość i styl  życia mężczyzn, którzy przeszli leczenie z powodu raka jądra. Choroba ma negatywny wpływ na samopoczucie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Chodzi tu o zaburzenia sfery seksualnej i dalsze życie rodzinne pacjentów. Z jednym jądrem mężczyzna może prowadzić całkiem udane życie seksualne, natomiast towarzyszące leczeniu naświetlenia i chemioterapia mogą spowodować bezpłodność .

Zobacz również

 • Kiła (Syfilis)Kiła (Syfilis) Do XX w. Kiła była chorobą śmiertelna dziesiątkującą  całe populacje. W końcu XV wieku pandemia dużej wysypki, nazwanej tak aby odróżnić kiłę od ospy - przeszła przez Europę  do Azji , […]
 • ImpotencjaImpotencja Impotencja - to jedna z uciążliwych chorób u mężczyzn, objawiająca się brakiem erekcji lub ejakulacji Ejakulacja – jest to wytrysk nasienia (spermy) u mężczyzny w czasie stosunku płciowego […]
 • Metody leczenia prostatyMetody leczenia prostaty Obecnie przeprowadza się operacje jedynie w znieczuleniu miejscowym, endoskopowo, z dostępu przez cewkę moczową, za pomocą urządzenia umożliwiającego obserwację wnętrza pęcherza i cewki […]
 • Wodniak jądra i żylaki powrózka nasiennegoWodniak jądra i żylaki powrózka nasiennego Żylak powrózka nasiennego to splot żył występujący w worku mosznowym, schorzenie podobne do żylaków występujących na nogach starszych kobiet. Chłopiec może odziedziczyć skłonność do […]
 • Rak pęcherza moczowegoRak pęcherza moczowego Rak jest najczęstszą  postacią nowotworu złośliwego pęcherza moczowego. Jest trzykrotnie częstszy u mężczyzn niż u kobiet. ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego  zwiększają […]
 • Zapalenie jąder i najądrzyZapalenie jąder i najądrzy Stan zapalny zaczyna się w najądrzu, do którego bakterie docierają z dróg moczowych przez nasieniowód. Wystąpienie dolegliwości poprzedzają wówczas lub współistnieją objawy zakażenia […]

Tags: , , , , , , , , ,

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top