Wodniak jądra i żylaki powrózka nasiennego

Żylak powrózka nasiennego to splot żył występujący w worku mosznowym, schorzenie podobne do żylaków występujących na nogach starszych kobiet. Chłopiec może odziedziczyć skłonność do żylaków, co nie oznacza, że muszą one u niego wystąpić.

Czemu leczenie żylaków powrózka nasiennego jest ważne?

Żylak powrózka nasiennego może mieć związek z niska jakością plemników u dorosłych mężczyzn. Z badań wynika, że im większy żylak, tym bardziej uszkodzone jądro. W ciąż nie wiadomo w jaki sposób żylak wpływa na produkcję plemników. Ponieważ gromadzi się w nim krew, niektórzy twierdzą, że podnosi on temperaturę jądra.

Inni przypuszczają, że skoro lewa żyła jądrowa pozostaje w bezpośrednim kontakcie z żyła nerkową , trucizny z nerek cofają się do jądra i niszczą wrażliwe komórki nasienne. Nie wszystkie żylaki powrózka nasiennego są szkodliwe, gdyż ma je około 10% normalnej dorosłej populacji. Pozwala to przypuszczać, że do uszkodzenia jądra nie dochodzi za sprawą samego żylaka, ale bierze w tym udział jakiś inny czynnik. Jednym z takich czynników jest palenie.

Jeśli chłopiec z żylakiem powrózka nasiennego zacznie palić, istnieje dziesięć razy większe ryzyko , że jakość jego nasienia będzie obniżona. Dowiedziono również, że duże żylaki przeszkadzają w wytwarzaniu testosteronu przez jądra , a w niektórych przypadkach są tak duże, że mogą stanowić przyczynę ciągłego bólu i dyskomfortu.

Wodniak jąder i żylaki powrózków nasiennych należą do względnie częstych  nieprawidłowości męskich narządów  rozrodczych. Wodniak jądra jest torbielą  w kształcie gruszki, występująca w mosznie. Powstaje w skutek nagromadzenia się płynu między dwiema warstwami błony obejmującej jądro. Wodniak powrózka tworzą  nieprawidłowe, żylakowato zmienione żyły otaczające jądro. Wyczuwa się je jako  miejscowy obrzęk, najczęściej po lewej stronie jądra.

Wodniaki jądra występują  już u noworodków albo rozwijają się nieco później i ujawniają u około  10% chłopców. Mogą być jedno lub obustronne, a ich przyczyna jest  występujący podczas porodu  ucisk na jamę brzuszną, który powoduje przemieszczenie płynu owodniowego do okolicy jąder przez kanał otaczający  nasieniowód i naczynia krwionośne.

torbiele są na ogół nieszkodliwe i niebolesne. Pojawienie się bólu wskazuje zwykle  na zakażenie wodniaka. Wodniak jądra u dorosłego mężczyzny bywa objawem  zapalenia  najądrza  – przewodu, który odprowadza  nasienie jądra. Może on też  być spowodowany guzem, urazem lub zapaleniem  jądra. Do jego rozwoju przyczyniają się  również  choroby przenoszone droga płciową.

Żylaki  powrózka  występują z narastająca częstotliwością  i są rozpoznawane  u 10-15 % dorosłych mężczyzn i az u 20-40% tych, którzy maja problemy z płodnością. Wprawdzie ich obecność  nie zaburza  ogólnego stanu zdrowia , zmniejsza jednak płodność, ponieważ nagromadzona  w rozszerzonych żyłach krew  zwiększa temperaturę jądra, hamując produkcję nasienia.

Badania diagnostyczne

Lekarz może rozpoznać  wodniaka jądra lub żylaki  powrózka na podstawie  badania okolicy pachwiny i jąder, ale dla wykluczenia obecności guza oraz innych przyczyn obrzęków niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań. Wodniaka pozwala zwykle  wykryć  transluminacja  – badanie za pomocą silnego  strumienia światła , które przenika przez obrzękłą okolice  i wykazuje czy  jest to zbiornik  płynu. Odróżnienie  guza  litego od wodniaka  oraz rozpoznanie żylaków  powrózka umożliwia  badanie ultrasonograficzne. W razie podejrzenia guza  konieczne jest wykonanie biopsji jądra w celu wykluczenia raka jądra.

Leczenie

U noworodków wodniak jądra zanika między 12 a 15 miesiącem życia. W tym czasie guzek powinien być  regularnie badany dla upewnienia się, że nie ulega powiększeniu. Jeśli rośnie lub robi się tkliwy dziecko musi obejrzeć lekarz, by sprawdzić, czy nie wystąpiła przepuklina.
Nie zaleca się nakłuwania w celu usunięcia płynu, ponieważ  zwiększa to ryzyko  zakażenia.

Niekiedy bywa jednak  konieczne leczenie  chirurgiczne. u niemowląt i młodych dzieci zabieg polega na nacięciu pachwiny, wymaga on znieczulenia  ogólnego i  pobytu w szpitalu przez dobę . Jeśli  dziecko ma  również  przepuklinę, co zdarza się dość często, można ją zoperować w tym samym czasie. U dorosłych  zabieg przeprowadza się  w znieczuleniu miejscowym, nawet w warunkach ambulatoryjnych. Sprowadza się on do nacięcia moszny, wycięcia części  podwójnej błony  utrzymującej  nadmiar płynu, a następnie  drenażu.

Coraz częściej żylaki powrózka nasiennego usuwa się za pomocą bezbolesnej metody laparoskopowej. Na żyłę można również założyć opaskę albo zasklepić ja używając specjalnej substancji chemicznej. Niektórzy wola metody chirurgiczne , polegające na podwiązaniu żylaków w podbrzuszu albo w mosznie.
Żylaki powrózka nie wymagają leczenia, dopóki nie wpływają na płodność, powodując zmniejszenie  liczby plemników lub produkcję dużej ilości  niepełnowartościowego nasienia. W takiej sytuacji zaleca się  prosty zabieg  usunięcia żylaków.

Zobacz również

  • Płodność męskaPłodność męska Mechanizmy rozrodu są przedmiotem licznych badań. Z bardzo duża precyzją potrafimy obecnie opisać wiele zjawisk dotyczących ciąży i porodu. Wiemy jakie procesy muszą poprzedzać […]
  • Niepłodność u mężczyznNiepłodność u mężczyzn Przyczyny niepłodności u mężczyzn: Styl życia Dieta uboga w selen i cynk zwiększa ryzyko niepłodności. Zbyt wysoka temperatura moszny jest odpowiedzialna za niską jakość […]
  • ImpotencjaImpotencja Impotencja - to jedna z uciążliwych chorób u mężczyzn, objawiająca się brakiem erekcji lub ejakulacji Ejakulacja – jest to wytrysk nasienia (spermy) u mężczyzny w czasie stosunku płciowego […]
  • Starzenie się mężczyzn – andropauzaStarzenie się mężczyzn – andropauza Co to jest "andropauza"? W świetle tego tzw. andropauzą określamy zespół objawów występujących u mężczyzn po 50 roku życia charakteryzujący się uderzeniami gorąca, impotencją, utratą […]
  • Rak pęcherza moczowegoRak pęcherza moczowego Rak jest najczęstszą  postacią nowotworu złośliwego pęcherza moczowego. Jest trzykrotnie częstszy u mężczyzn niż u kobiet. ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego  zwiększają […]
  • Zapalenie jąder i najądrzyZapalenie jąder i najądrzy Stan zapalny zaczyna się w najądrzu, do którego bakterie docierają z dróg moczowych przez nasieniowód. Wystąpienie dolegliwości poprzedzają wówczas lub współistnieją objawy zakażenia […]

Tags: , , , ,

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top