Zapalenie gruczołu krokowego

Ostre lub przewlekłe bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego, przewlekłe niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego)

Gruczoł krokowy prostata, mający kształt śliwki, otacza u mężczyzn szyję  pęcherza moczowego i górną część cewki moczowej – przewodu, którym wypływa mocz podczas  jego oddawania .

Objawy  zapalenia gruczołu krokowego:

 • bóle w dole pleców
 • częste i nagłe parcie na mocz podczas jego oddawanie, nawet w nocy
 • trudności w rozpoczęciu oddawania moczu oraz w całkowitym opróżnieniu pęcherza

Wydalaniu moczu i wytryskowi nasienia towarzyszy ból lub zazwyczaj pieczenie, czasami w moczu pojawiają się bakterie i krew. Ostre zapalenie gruczołu krokowego, charakteryzują zwykle:

 • dreszcze
 • gorączka
 • bóle stawów i mięśni

Przyczyna częściej występującego przewlekłego niebakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego nie jest znana. Zapalenie bakteryjne – ostre lub przewlekłe – wywołują przeważnie obecne w kale bakterie, które przedostają się do gruczołu krokowego z krążącej krwi lub limfy oraz cewkę moczową.

Badania diagnostyczne

Należy pobrać kilka próbek moczu: pierwszą rano, na początku pierwszego oddawania moczu, drugą w połowie  oddawania  moczu i trzecią  po badaniu palpacyjnym oraz masażu gruczołu krokowego. Próbki te pozwalają ustalić liczbę  krwinek białych oraz wykonywać posiew bakteriologiczny.

Lekarz bada gruczoł krokowy palcem wprowadzonym do odbytnicy. Ból podczas badania wskazuje na zapalenie. Gruczoł krokowy jest często obrzmiały i gorący, a delikatny jego masaż  powoduje wyciek wydzieliny przez  cewkę moczową. Badanie bakteriologiczne tej wydzieliny umożliwia  ustalenie tła bakteryjnego, określenie bakterii oraz wrażliwości na antybiotyli. W celu wykluczenia nowotworu przeprowadza się  badania ultrasonograficzne i inne badania.

Leczenie

Ostre bakteryjne zapalenie  prostaty najczęściej leczy się antybiotykami: ko-trymoksazolem, czyli połączeniem trymetoprymu i sulfametoksazolu, lub cefalosporyną.

Leczenie obejmuje zarówno podawanie leków  doustnie, jak i dożylnie, trwa nieraz 30 dni, aby zapobiec przejściu choroby  w postać przewlekłą. Jeśli obrzęk gruczołu krokowego  uniemożliwia oddawanie moczu konieczne jest przeprowadzenie  cystostomii.

Zabieg ten polega na wprowadzeniu cewnika do pęcherza moczowego cprzez chirurgicznie wykonany otwór tuż nad spojeniem łonowym. Cewnik można tez założyć przez cewkę moczową , jednakże ze względu na ryzyko zakażenia  cewki zaleca się cystostomię.

W ciężkich przypadkach niezbędna bywa hospitalizacja, zwłaszcza przy wysiewie bakterii do krwi. Potrzeba chirurgicznego drenowania  ropnia lub  usunięcie części gruczołu występuje rzadko.

Przewlekłe bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego, prawie zawsze prowadzi do nawracającego  zakażenia  dróg moczowych. Z reguły zwalcza się je antybiotykami, ale nawet długotrwałe ich stosowanie zwykle nie pozwala na całkowite  opanowanie zakażenia.

Przewlekłe niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego jest trudne do leczenia, chociaż niektórym pomagają antybiotyki. Na tej podstawie wielu lekarzy twierdzi , że przyczyna choroby może być zakażenie chlamydiami lub innymi bakteriami  przenoszonymi droga płciową. Pogląd ten jednak nie został udowodniony.

W leczeniu stosuje się  leki przeciwbólowe i antycholinergiczne, które działają rozszerzająco na mięśnie , zmniejszając w ten sposób bóle i zatrzymywanie moczu w pęcherzu.

W wyżej wymienionych dolegliwościach należy unikać alkoholu, kofeiny oraz ostrych przypraw, które mogą nasilać zapalenie prostaty. Niektórzy radzą także wystrzegać się pokarmów kwaśnych, takich jak pomidory.

Zaleca się również przyjmowanie preparatów zawierających cynk lub picie niesłodzonego soku żurawinowego, zwłaszcza w przewlekłym  zapaleniu  gruczołu krokowego  z towarzyszącym jej zapaleniem pęcherza moczowego.

Zaleca się również codziennie  pić 2-3 l wody, ponieważ woda  stymuluje wydalanie  moczu, zapobiegając zapaleniom pęcherza moczowego. Przy ostrym napadzie należy leżeć w łóżku. Lekarze radzą powstrzymywanie się od stosunków płciowych do czasu całkowitego wyleczenia.

Zobacz również

 • Rak pęcherza moczowegoRak pęcherza moczowego Rak jest najczęstszą  postacią nowotworu złośliwego pęcherza moczowego. Jest trzykrotnie częstszy u mężczyzn niż u kobiet. ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego  zwiększają […]
 • Kiła (Syfilis)Kiła (Syfilis) Do XX w. Kiła była chorobą śmiertelna dziesiątkującą  całe populacje. W końcu XV wieku pandemia dużej wysypki, nazwanej tak aby odróżnić kiłę od ospy - przeszła przez Europę  do Azji , […]
 • Rzeżączka Rzeżączka Rzeżączka jest choroba weneryczna  wywołana przez dwoinki rzeżączki, przenoszona drogą płciową. Bakterie rozwijają się bardzo dobrze w środowisku wilgotnym, w drogach moczowo-płciowych. […]
 • Metody leczenia prostatyMetody leczenia prostaty Obecnie przeprowadza się operacje jedynie w znieczuleniu miejscowym, endoskopowo, z dostępu przez cewkę moczową, za pomocą urządzenia umożliwiającego obserwację wnętrza pęcherza i cewki […]
 • Rak gruczołu krokowegoRak gruczołu krokowego Metody sprawdzania kondycji gruczołu krokowego. oznaczanie poziomu PSA (Prostate Specific Antigen) - związku chemicznego, którego ilość ulega zwiększeniu w przypadku wystąpienia […]
 • Problemy gruczołu krokowegoProblemy gruczołu krokowego Prostata (inaczej gruczoł krokowy lub stercz) znajduje się tuż pod pęcherzem i otacza cewkę moczową. Gdy gruczoł jest dojrzały, czyli ok. 30. roku życia mężczyzny, ma 3-3,5 cm szerokości. […]

Tags: , , , , , , , ,

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top